Zde bych Vám chtěla poradit několik málo vychytávek, aby jste tak zvýšili šanci k dopátrání Vašeho ztraceného psího miláčka v případě jeho útěku či ztracení. Pracuji v ZOO PARKu ve Vyškově (mám na starost psy umístěné v záchytných kotcích - www.psivyskov.wbs.cz) a vím, jak těžké je najít psovi pána. Proto prosím věnuje pozornost těmto několika postřehům, jak nejsnadněji dohledat psovi páníčka.
1. Nosit mimo dům na krku obojek se psí známkou. Mnoho lidí to podceňuje, ale díky známce se rychle dohledá majitel psa.
2. Pokud se Vám známka na obojku nelíbí, je mnohem estetičtější psí známka, tak zvaná ocelová TAGISKA různých značek. Mnozí jistě ocení, že si můžou na jedné straně vybrat vkusný obrázek a na straně druhé se do ocelové známky vyryje jméno psa a telefonní číslo pána.
3. Úplně nejjednodušší způsob, pokud nechcete psovi neustále dávat obojek se známkou. Jestliže Váš pes nosí obojek proti blechám, stačí si na tento obojek napsat alespoň Vaše telefonní číslo. Já jsem to zkoušela lihovou fixou na nový obojek - tzv. "protiblešák" a po nějaké době se mi číslo lehce vpilo do obojku a čílo se stalo nečitelné. (Můj obojek na štěně má ale jen zhruba 0,5 cm, takže napsat tam čísla byl i tak problém). Ale věřím, že čím větší obojek, tím se tam bude číslo lépe psát a bude vše čitelnější. Pokud narazíte na lepší způsob, než lihová fixa, budu ráda za každý tip.
4. Když se stane, že pes uteče bez známky a čísla na obojku, doporučuji jako první kontaktovat městskou policii (číslo 156) a informovat je o ztrátě psa, a kdo ví, možná se od nich dozvíte, že toho Vašeho psa už odchytli a umístili do záchytných kotců.
Ing. Michaela Malcherová
5. kontaktovat policii, nejlépe obě, i když odchyt psů zajišťuje městská
6. kontaktovat Národní registr majitelů čipovaných zvířat narodniregistr.cz a nahlásit jim ztrátu, pokud bylo vaše zvíře čipované.
7. kontaktovat Plemennou knihu a nahlásit jim ztrátu tetovaného zvířete, v případě, že by je kontaktoval někdo, kdo by chtěl dodatečně zvířeti vystavit PP. Najdete ji zde Český kynologický svaz a zde Českomoravská kynologická jednota.
8. rozeslat internetovou zprávu nebo fotku a popis útulkům, obvolat útulky, a to několikrát po sobě v rozmezí několika týdnů - jejich provozovatelé někdy nikam ztráty nezaznamenávají, či výměna informací mezi pracovníky vázne, je lepší útulky přímo navštívit. Podívejte se i na stránky okolních zahraničních útulků, protože zvíře nezná před hranicí ostych, najdete je na naší stránce Zahraniční útulky.
9. vylepit na frekventovaná místa v místě ztráty zprávu o ztrátě, nejlépe s fotkou a odměnou (hospoda, samoobsluha, škola - děti jsou velmi všímavé, úřad, autobusová zastávka, nádraží, obchody se psím krmivem a veterina ap.)
10. nechat vyhlásit ztrátu místními rozhlasy v obci a okolí, poproste i rozhlasové stanice, aby ztrátu vyhlásily, někdy ochotně vyhoví a velmi to pomáhá. Zde je jejich seznam s kontakty www.play.cz
11. navšívit myslivecké sdružení a veterináře v okolí a informovat o ztrátě
12. zavolat na příslušný (městský, místní, obecní) úřad, zda v místě ztráty nepořádal odchyt zvířat a poprosit je o inzerci ztráty zvířete v místním tisku a na internetových stránkách
13. poprosit technické služby o pomoc, kdyby se zvíře našlo např. přejeté u silnice
14. dát inzeráty na internet do rubrik útulků, pokud mají inzerci a na nalezenci.cz, inzerát rovněž dát do místních novin, ev. lokálních internetových inzertních novin, rádií ap. Kompletní seznam útulků najdete zde www.utulky.estranky.cz/stranka/utulky-cr.
Dana Bočková